reklam
Yazarlar
21 Ekim 2022 Cuma 01:33:00
Hamdullah IŞIK
Ömür boyu ilim öğrenmeye gayret etmeliyiz...
Hamdullah IŞIK
Yazılarımızın her kes tarafından okunmadığını biliyoruz. Zira toplum olarak okumayı pek sevmiyoruz.  
Çoğumuzun kitaplığında onlarca, yüzlerce kitap bulunur ama ayda bir kez bile olsun O kitapların yüzünü açıp okumayı pek beceremiyoruz.
Hâlbuki Allah c.c.) nun ilk emri "Oku" dur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde, "Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz" diyor. Başka bir hadisinde de; "İlim Çin'de de olsa gidip arayıp bulunuz" şeklinde bizi öğrenmeye teşvik etmektedir. 
Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur.
Genellikle İnsanlarımız belli bir yaştan sonra ilim öğrenmek veya sanat öğrenmekten üşenirler hatta utanırlar. Zira isteseler bile toplumda ayıplanırlar diye cesaret edememektedirler. Bir gazetede okumuştum; 85 yaşındaki bir Amerikalı 15. Üniversiteyi bitirmişti...
Tabi faydasız ilimden de kaçınmak lazım. Öğrendiğimiz ilimin, bilimin, sanatın hem bize hem de insanlığa faydası olmalıdır. 
Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaydır. Şayet iyi yönde kullanmayı  obilirsek bu günkü teknoloji emrimize amadedir. Kişi istediği yaşta ve zamanda bilgiye ulaşabilir, öğrenebilir, öğretebilir. 
Fakat teknolojinin iyi tarafı olduğu kadar kötü yanları da bulunmaktadır. İyi ile kötüyü ayırt edemezsek biz O nimet bildiğimiz teknolojinin esiri oluruz.
Günde bir sayfa okuyan bir insan yılda 365 sayfalık kitabı bitirmiş olur. Bu günden tezi yok gelin hep beraber okumaya başlayalım. 
Gazete okuyalım, kitap okuyalım, dergi okuyalım en önemlisi de "Kur'an-ı Kerim" okuyalım…

SEN OLMAYINCA…
 
Bir şule ki gönlümde, yanar tutuşur.
Zemheride kor olur, kor içre üşür.
Gülde yaren bülbülleri dilden ötüşür.
Neylerim gülü, reyhanı sen olmayınca...
Yorum yap
Tüm yorumlar
16.11.2022 20:16
[url=https://music.youtube.com]music.youtube.com[/url] [url=https://nginx.org]nginx.org[/url] [url=https://j.mp]j.mp[/url] [url=https://dw.com]dw.com[/url] [url=https://americanexpress.com]americanexpress.com[/url] [url=https://deepmind.com]deepmind.com[/url] [url=https://redbull.com]redbull.com[/url] [url=https://account.google.com]account.google.com[/url] [url=https://exeter.ac.uk]exeter.ac.uk[/url] [url=https://safety.google]safety.google[/url] [url=https://imdb.com]imdb.com[/url] [url=http://fruityloopsstudio.ru]fruityloopsstudio.ru[/url] [url=https://cnn.com]cnn.com[/url] [url=https://yelp.com]yelp.com[/url] [url=https://awwwards.com]awwwards.com[/url] [url=https://dropbox.com]dropbox.com[/url] [url=https://ebay.com]ebay.com[/url] [url=https://imgur.com]imgur.com[/url] [url=https://googleblog.blogspot.com]googleblog.blogspot.com[/url] [url=https://cdc.gov]cdc.gov[/url] [url=https://is.gd]is.gd[/url] [url=https://developers.facebook.com]developers.facebook.com[/url] [url=https://thingiverse.com]thingiverse.com[/url] [url=https://9to5mac.com]9to5mac.com[/url] [url=https://smashingmagazine.com]smashingmagazine.com[/url] [url=https://history.com]history.com[/url] [url=https://maps.google.com]maps.google.com[/url] https://www.litenet.it/uomo-fissa-capre/#comment-37031 https://amitabulvegan.com/menus/spicy-rice-cake-stew/#comment-40272 https://jasonscreations.com/all/a-new-post-apologies/#comment-1579 https://www.cnestartit.com/blog/4a-fase-xvi-trofeu-interclubs-emporda/portada4/#comment-521356 http://www.it-sport.nl/2009/12/hallo-wereld/comment-page-106/#comment-248502
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam