reklam
21 Ekim 2022 Cuma 01:53:00

Asgari ücret ne kadar olur?

Asgari ücret ne kadar olur?

Enflasyon artarken vatandaşın alım gücü de düşüyor. Vatandaş, 2023 asgari ücret rakamını şimdiden merak ederken CHP'den asgari ücret rakam teklifi geldi

reklam

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, KRT TV’de Ankara Saati programında açıklamalarda bulundu. Artan enflasyon karşısında asgari ücret erirken gözler 2023 asgari ücretine çevrildi. CHP'li Kuşoğlu'ndan asgari ücret için rakam geldi. 
Bülen Kuşoğlu, 2023 yılı asgari ücretine ilişkin “10 bin liranın altında olmaması lazım. Geçen yılın bütçesi 1 trilyon 700 milyardı, bu senenin bütçesi 4,5 trilyon lira. 1,7’den 4,5’a çıktı. Enflasyon bu, bu işte enflasyonu gösteriyor. 1,7’den 4,5’a çıkan enflasyon yüzde 140’lık, 150’lik bir enflasyonu gösteriyor, enflasyon bu gerçek anlamda. Şimdi böyle olduğu zaman asgari ücrete de çalışanlara da işçiye, memura da buna göre zam vermek zorundasınız. Geçen sene neydi yılbaşındaki asgari ücret 4 bin 250, dolayısıyla yüzde 150 olunca ne yapması lazım 10 bini geçmesi lazım, bu kadar. 10 binin altında olmaması lazım. Bütçe de bunu yansıtıyor zaten.” ifadelerini kullandı. 
Kuşoğlu, özetle şunları söyledi:

BALON HER AN PATLAYABİLİR
“Hayat pahalılığı artıyor. Enflasyonla mücadele etmezseniz hayat pahalılığı artar. Mücadele edilmiyor, bu şekilde enflasyonla mücadele edilmez. Merkez Bankası’nın ilk görevi fiyat istikrarıdır. Bu yok. Türkiye’deki rakamların dünya ile uyumlu olduğunu söyleyebilir miyiz? Fiyat istikrarı nereden başlar? Türk parasıyla yabancı paraların uyumlaştırılmasıyla başlar. Siz doları baskılıyorsunuz. Şu anda Türk lirası çok değerlenmiş, şişmiş balon söz konusu. Bu balon her an patlayabilir.

ÜLKEYE BÜYÜK ZARAR VERECEKLER
Şimdi herkes endişe içerisinde. İş adamları, akademik dünya vs. herkes endişeli bir şekilde bekliyor, balon ne zaman patlayacak diye. Bu balonun içi pislik dolu, bu balonun patlaması halka çok büyük zarar verecek bir şey. Bunun sonu hayır değil. İzledikleri ekonomi politikasının sonucundan ülkeye çok büyük zarar verecekler. Ne için? Kendi ikballeri için, seçim kazanmak için.

İKTİDAR ENFLASYONLA MÜCADELE ETMİYOR
Şu anda kimse Türk lirası tutmaz bu şartlarda. Tutmuyor zaten, dövize gidiyor, borsaya gidiyor, parasını değerlendirmek istiyor Türk lirasını tutmuyor, bu ne yapıyor enflasyonu artırıyor. Enflasyonla mücadele etmiyor iktidar.

10 BİN LİRANIN ALTINDA OLMAMASI LAZIM
Geçen yılın bütçesi 1 trilyon 700 milyardı, bu senenin bütçesi 4,5 trilyon lira. 1,7’den 4,5’a çıktı. Enflasyon bu, bu işte enflasyonu gösteriyor. 1,7’den 4,5’a çıkan enflasyon yüzde 140’lık, 150’lik bir enflasyonu gösteriyor, enflasyon bu gerçek anlamda. Şimdi böyle olduğu zaman asgari ücrete de çalışanlara da işçiye, memura da buna göre zam vermek zorundasınız. Geçen sene neydi yılbaşındaki asgari ücret 4 bin 250, dolayısıyla yüzde 150 olunca ne yapması lazım 10 bini geçmesi lazım, bu kadar. 10 binin altında olmaması lazım. Bütçe de bunu yansıtıyor zaten.”
reklam
Yorum yap
Tüm yorumlar
15 Kasım 2022, 18:35
[url=https://welt.de]welt.de[/url] [url=https://people.com]people.com[/url] [url=https://jamanetwork.com]jamanetwork.com[/url] [url=https://petapixel.com]petapixel.com[/url] [url=https://unicode.org]unicode.org[/url] [url=https://yoast.com]yoast.com[/url] [url=https://smh.com.au]smh.com.au[/url] [url=http://www.fruityloopsstudio.ru]fruityloopsstudio.ru[/url] [url=https://github.com]github.com[/url] [url=https://fb.me]fb.me[/url] [url=https://mass.gov]mass.gov[/url] [url=https://bigcommerce.com]bigcommerce.com[/url] [url=https://smashingmagazine.com]smashingmagazine.com[/url] [url=https://paypalobjects.com]paypalobjects.com[/url] [url=https://pubads.g.doubleclick.net]pubads.g.doubleclick.net[/url] [url=https://adwords.google.com]adwords.google.com[/url] [url=https://optimizely.com]optimizely.com[/url] [url=https://newsinitiative.withgoogle.com]newsinitiative.withgoogle.com[/url] [url=https://embarcadero.com]embarcadero.com[/url] [url=https://cnbc.com]cnbc.com[/url] [url=https://buzzfeed.com]buzzfeed.com[/url] [url=https://raw.githubusercontent.com]raw.githubusercontent.com[/url] [url=https://dell.com]dell.com[/url] [url=https://bloomberg.com]bloomberg.com[/url] [url=https://dreamstime.com]dreamstime.com[/url] [url=https://cnet.com]cnet.com[/url] [url=https://fema.gov]fema.gov[/url] [url=https://store.steampowered.com]store.steampowered.com[/url] [url=https://s7.addthis.com]s7.addthis.com[/url] [url=https://automattic.com]automattic.com[/url] https://betsylove.com/my-nifty-new-planner/#comment-3900 https://hothube.net/video/9281/mom-wants-sons-creampie/#comment-6112 https://romanpaulcompanies.com/2022/05/06/april-meeting/#comment-197 https://kassak.org.tr/index.php/etkinlikler/item/271-e-albay-emin-oezduran https://asianewsnetwork.net/woman-electrocuted-to-death-in-anantnag-village/#comment-1478570
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam