reklam
07 Eylül 2022 Çarşamba 15:53:00

Düzen: “iktidar maalesef timsah gözyaşları dökmektedir"

Düzen: “iktidar maalesef timsah gözyaşları dökmektedir

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündemdeki konuları değerlendirdi. Düzen, "Dar gelirliler ve orta sınıf; gelir dağılımındaki bu zalim timsah dişlerinin arasında un ufak olurken, iktidar ise maalesef timsah gözyaşları dökmektedir" dedi.

reklam

Saadet Partisi olarak biz, Türkiye'nin kazanımlarından verilecek en ufak bir tavize asla rıza göstermeyeceğiz diyen Düzen, “İstiyoruz ki bu topraklarda artık öfke ve nefret kaybetsin, barış ve hoşgörü hakim olsun. İstiyoruz ki toplumsal farklılıkların zenginliği bize güç katsın, bizi müreffeh kılsın. Orta Vadeli Program'da açıkladıkları hedeflerin hiçbirini tutturamayan AKP’li Erdoğan iktidarı, şimdi bu milletten 5 yıl daha yetki istemenin gayreti içindedir diye konuştu.

Düzen, açıklamasına şu ifadeleri kullandı:
“İktidarı da tebrik etmek gerekiyor, yüksek sesle bravo demek gerekiyor; gerçekten büyümüşüz! Yani, büyüyerek mi küçülmüşüz, küçülerek mi büyümüşüz? Ne anlama geliyorsa, bunu şimdiye kadar yaşadık, sanırım bundan sonra da yaşayacağız. Dar gelirliler ve orta sınıf, gelir dağılımındaki bu zalim timsah dişlerinin arasında un ufak olurken, iktidar ise maalesef timsah gözyaşları dökmektedir.
Bugün kendilerinin itiraf ettiği gibi; milletimiz az kazanıyor, az yiyor; iktidar ve çevresi ise hem midelerini, hem ceplerini hem de kasalarını tıka basa dolduruyor! Hem de milletimizin gözü önünde... Saadet Partisi olarak biz, Türkiye'nin kazanımlarından verilecek en ufak bir tavize asla rıza göstermeyeceğiz”
 
PROGRAMLARIN MUMU YATSIYA KADAR BİLE YANMIYOR 
2023 yılına ve seçimlere doğru hızla yaklaşıyoruz. Ekonomik gelişmeler, insanımızın canını ve yaşantısını  her geçen gün daha çok yakmaya ve acıtmaya  devam ettiğini altını çizen Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, “İktidarın söyledikleri ile yaptıkları arasında adeta bir uçurum, büyük bir farklılık var! İktidardakiler süslü, ışıltılı ve coşkulu cümlelerle verdikleri vaatlerin ve bulundukları öngörülerin hiçbirini maalesef  tutturamıyorlar. Görünen o ki tutturabilmeleri de mümkün değildir” dedi.
Düzen, açılamasını şöyle sürdürdü:
“Geçtiğimiz yıl Eylül ayında açıklanan ve bu yılın henüz ilk üç ayında hedefinden şaşan "Orta Vadeli Program"dan ders alamamış olacaklar ki, yine aynı süslü, ışıltılı ve coşkulu ifadelerle hayal ürünü bir OVP sunuyorlar. 
Bilindiği gibi iktidar, bir yıl önceki OVP’de 2022 yılı TÜFE’sini %9,8 olarak tahmin etmişti. 
Bir yıl sonra, aynı imza ile yayımlanan OVP’de 2022 TÜFE tahmini ise 6,63 kat yani %600’ü bulan bir sapma göstererek %65 olarak gerçekleşmiştir.  
Bir kat değil, iki kat değil, tam 6,6 katlık bir sapma ile bu artış; gerçekte iş bilmezliğin, öngörüsüzlüğün ve miyobik bakış açısının en açık göstergesidir! 
2021 Eylül ayında yayımlanan bir önceki programda dolar kuru; 
-2022 yılı için: 9,27 Lira,     
-2023 yılı için: 9,77 Lira     
-2024 yılı için ise 10,27 olarak öngörülmüştü. 
Yeni programda ise: 
-2022 yılı için: 16,62, lira (Şu anda 18,23 lira)
-2023 yılı için: 21,52 lira ve  
-2024 yılı içinse; 24,62 lira olarak yeniden belirlendi.  
Bir yıl arayla hazırlanan iki OVP’deki bu büyük sapma, aslında ülkenin ne kadar kötü yönetildiğini, belirsizliğin ne kadar arttığını, yatırım yapmanın, ekonomik açıdan geleceğe güvenle bakmanın ne kadar belirsizleştiğini, ne kadar güçleştiğini  göstermesi bakımından ilginç olsa gerek. 
Orta Vadeli Programda açıkladıkları hedeflerin hiçbirini tutturamayan AKP’li Erdoğan iktidarı, şimdi bu milletten 5 yıl daha yetki istemenin gayreti içindedir.  
“Enflasyon üç ay sonra düşecek” “6 ay sonra düşecek” diyerek sürekli tarih güncellemekten yorulmayan bir iktidar… 
Fakat ne bu cümleleri, ne de açıkladıkları Orta Vadeli Programların mumu değil 1 yıl, 6 ay, 3 ay; yatsıya kadar bile aydınlatmaz hale geldi! Üzüntüyle belirtelim ki, yaptıkları zamlarla önümüzdeki kış mevsiminde insanımızı daha erken uykuya yatırmanın gayreti içinde olacaklar. Ve de öyle görünüyor ki, 2023 yılı hedeflerinin de hiçbiri tutturulamayacaktır.
Millet yarınından endişe ederken, 2023 hedeflerinin hiçbiri tutmayan AKP’li Erdoğan iktidarı, şimdi de 2053, 2071 hayallerini dizayn etmeye ve anlatmaya çalışmakta devam ediyor.”
 
FAKİRLEŞTİREN BÜYÜME 
İktidar (Cumhurbaşkanı Erdoğan), ekonomide kabul görmüş tezlerin dışına çıkarak kendi modelini ortaya koyduğunu iddia ediyor diye açıklayan Düzen, açıklamasını şöyle devam ettirdi: “Ancak, (Nass kamuflajı ile) ortaya konan bu model yoluyla "Halkını Yoksullaştırarak Büyüme" tezini uygulamalı bir şekilde bu ülke insanına yaşatıyor ve bunu ispat etmeye çalışıyor. 
Evet, rakamlarda, sadece rakamlarda  büyüyoruz. Hem de büyüdükçe büyüyoruz! Refah seviyemiz ise bir türlü artmıyor, tersine azalıyor.  Bakınız OVP ile; 
-Dış Ticaret Açığı hedefi; 51,8 milyar dolardan, 105 milyar dolara çıkarıldı. (%100’den fazla)
-Cari Açık hedefi; 18,6 milyar dolardan, 47,3 milyar dolara çıkarıldı. (%250)
-Enflasyon hedefi; %9,8'den, %65'e yükseltildi. (%600’den fazla)
-Bütçe Açığı hedefi; 278,4 milyar liradan, 461,2 milyar liraya yükseltildi. (%60 düzeyinde artırıldı) Yani bütçe açığı ile birlikte büyümüş olduk.
-Bütçeden ödenecek faiz hedefi; 240,4 milyar liradan, 329,8 milyar liraya çıkarıldı. Yani 89.4 milyar lira daha fazla.  Ağustos ayı itibariyle, 1 trilyon 676 milyar lira olan iç borç anapara karşılığında 2 trilyon 400 milyar lira faiz ödememiz gerekiyor. Bu açıdan da büyüdük.
-Milletimizin ödeyeceği vergi hedefi; 1 trilyon 258 milyar liradan, 2 trilyon 269 milyar liraya çıkarılarak büyütüldük. Ödeyeceğimiz vergi bir önceki yıla göre 1 trilyon lira daha da arttı. Bu bizi nasıl, ve hangi yönümüzle büyütecek hep birlikte göreceğiz.
Tabii bu arada iktidarı da tebrik etmek gerekiyor, yüksek sesle bravo demek gerekiyor; gerçekten büyümüşüz(!) Yani, büyüyerek mi küçülmüşüz; Küçülerek mi büyümüşüz? Ne anlama geliyorsa, bunu şimdiye kadar yaşadık, sanırım bundan sonra da yaşayacağız.”
 
GELİR DAĞILIMINDA TİMSAH MODELİ 
Bu büyüme modeli ile halkın büyük bir kesimi fakirleşirken, küçük bir azgın, çılgın azınlık zenginleşiyor diyen Düzen, 
Kağıt üzerindeki büyüme, dar gelirlinin karnını doyurmuyor. Hayat pahalılığına ise asla çare olmuyor.  
İşte son açıklanan enflasyon verileri bunun en açık ispatıdır diyerek; “Her fırsatta gençlerin koalisyon hükümetlerini, ekonomik krizleri, yüksek enflasyonu bilmediğini söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı, 1998 yılından bu yana bu aziz millete en yüksek enflasyonu göstermeyi ve yaşatmayı başarmıştır.  
TÜİK verilerine göre; 2022 yılının ilk çeyreğinde % 7,5, ikinci çeyreğinde ise % 7,6 büyümüşüz. 
“Büyümüşüz.” diyoruz, çünkü bundan bizim haberimiz yok, vatandaşımızın da haberi yok, ve vatandaşın ekseriyetinin payına düşen bir şey de yok. Düşeceği de yok. 
Çünkü, işgücünün milli gelirden aldığı pay 2020 yılı ikinci çeyreğinde %36,8 iken; 2021 yılının ikinci çeyreğinde %32,6’ya, 2022 yılının ikinci çeyreğinde ise %25,4’e düşmüştür.  
Milli gelir artarken çalışan kesimin aldığı pay azalmış, bu azalışa karşılık sermayenin payı artmıştır. Başka bir deyişle, emeğin milli gelirden aldığı payın üçte birine yakın kısmı sermaye kesimine intikal etmiştir. Aslında takdim ettikleri ve uyguladıkları ekonomik modelin gerçek hedefi de bu değil midir? 
Bundan birkaç yıl önce, 2023 yılında ülkemizde kişi başına düşen milli gelir 25 bin dolar olacak diyenler, bugün 9 bin 500 dolarla övünür hale geldiler! 12 bin dolardan 9 bin 500 dolara düşürdükten sonra. 
Sermayenin payı ile çalışanlara düşen payın yıllar içindeki farkına baktığımızda, adeta bir "timsahın çenesi" gibi giderek açıldığını, emeğin hakkının iktidar eliyle sermaye tarafından yutulduğunu  görüyoruz. 
Dar gelirliler ve orta sınıf, gelir dağılımındaki bu zalim timsah dişlerinin arasında un ufak olurken, iktidar ise maalesef "timsah gözyaşları" dökmektedir! 
 “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şeklinde şarkılar terennüm edilirken; meğer beraber yürüdüğü kesimler ifadesiyle faiz lobilerini, sermaye sahiplerini ve iktidar elitlerini kast ediyormuş.  
Şimdi de ; "eğer kendisi giderse devletin tehlikeye düşeceğini, ülkenin huzursuzluğa ve istikrarsızlığa sürükleneceğini, deyim yerindeyse milletin kendisini mumla arayacağını" söylüyor.  
Ama, hiç merak edilmesin; sadece 1 yılda enflasyonu patlatan, reel faizleri uçuran, milleti karın tokluğuna çalışmaya mecbur eden bu kadar iş bilmez bir yönetimi kimse mumla aramaz, bundan da, başta kendileri olmak üzere kimsenin şüphesi olmasın.  
Milletimizin şu sıralarda aradığı tek bir şey var; bir parça huzur! Çoluk çocuğuyla evinde, rızkını kazanmak için alın teri döktüğü işyerinde, tarlasında, çiftinde çubuğunda bir parçacık huzur ve güven.  Huzurun, güvenin ve umudun adresi ise bizleriz.. 
Hiç kimsenin şüphesi olmasın; iktidarımız döneminde çok kısa bir sürede milletimiz kazanç, düzen ve güven bulacaktır” diye açıkladı.
 
MİLLETİMİZ AZ KAZANIYOR, AZ YİYOR; PEKİ SİZ? 
Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, açıklamasını şöyle noktadı: “20 yılın sonunda gelip duvara toslayan bir iktidar var. Şimdi bu iktidar milletimizden bir 5 yıl daha yetki istiyor. Üstüne üstlük milletimizden "çokça sabır ve daha çok destek" talep ediyor. 
Cumhur İttifakının diğer ortağı ise, Milli Mücadele zamanının zorluklarından dem vuruyor.  Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının peynir, yumurta ve ekmek yiyerek bu mücadeleyi verdiklerini söylüyor. 
Ve ilave ediyor; "bugün az yiyen yarın çok yiyecek, bugün az kazanan, yarın çok kazanacak." diyor. Bu ifadenin ters mantıkla devamı herhalde şöyle gelecekti: “Bugün çok kazananlar, çok yiyenler, yarın daha da çok kazanacaklar, daha da fazla yiyecekler.”
Elhak doğrudur; Milli Mücadelemiz çok büyük zorluklara ve imkansızlıklara rağmen kazanıldı. 
Ve doğrudur; milletimizin sofrasında ne varsa, Milli Mücadelemizin ileri gelenlerinin sofralarında da o vardı. 
Bugün ise kendilerinin itiraf ettiği gibi; Milletimiz az kazanıyor, az yiyor; iktidar ve çevresi ise hem midelerini, hem ceplerini hem de kasalarını tıka basa dolduruyor! Hem de milletimizin gözü önünde.
Fakat biz Saadet Partisi olarak, 85 milyon insanımızın hep birlikte huzur içinde kazanacağı, hep birlikte huzur içinde yiyeceği bir Türkiye'yi inşa etmeye kararlıyız!”
 
AYDIN ÇEVİK / ANTALYA


reklam
Yorum yap
Tüm yorumlar
27 Eylül 2022, 02:55
Все мы ищем актуальные новости, чтоб получить информацию о том, что происходит в нашей стране и в мире. Одни ищут новости в интернете, другие же привыкли смотреть "Ящик" и получают новости с основных средств массовой информации. Но Каждый из нас хочет быть в курсе горячих новостей, и по этому важно иметь полезную информацию. Из гарчих проверенных источников могу порекомендовать интернете новостное СМИ - ukrainatoday.com.ua Стараюсь изучать последнюю информацию только отсюда. Вот последние актуальные новости на сегодня: https://telegra.ph/Dobavka-K-Pensii-09-03 https://telegra.ph/Predskazaniya-O-Vojne-Na-Ukraine-09-13-4 https://telegra.ph/Zarplata-Uchitelej-V-Ukraine-09-16-4 https://telegra.ph/Kalendar-2023-Ukraina-08-28-4 https://telegra.ph/Rabota-V-Zaporozhe-Dlya-Teh-Komu-Za-50-09-17 https://telegra.ph/Konspekt-Pershogo-Uroku-6-Klas-08-26-2 https://telegra.ph/Zarplata-Medikam-2023-Ukraina-09-19-27 https://telegra.ph/Tarifna-S%D1%96tka-2023-2023-09-06 https://telegra.ph/Uznat-Vladelca-Kvartiry-Po-Adresu-Ukraina-09-15-2 https://telegra.ph/Novini-Pro-Pens%D1%96i-V-Ukrain%D1%96-Sogodn%D1%96-09-05-2 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
26 Eylül 2022, 16:15
Все мы ищем горячие новости, чтоб получить информацию о том, что творится в нашей стране и в мире. Одни ищут новости в интернете, другие же привыкли смотреть телевизор и получают информацию с основных каналов. Но Каждый из нас хочет быть в курсе последних новостей, и по этому важно иметь достверную новость. Из топовых проверенных источников могу предложить интернете СМИ - ukrainatoday.com.ua Стараюсь читать гарячую информацию только отсюда. Вот последние гарячие статьи на сегодня: https://telegra.ph/SHCHo-CHekaye-Ukrainu-Na-R%D1%96k-Tigra-08-31 https://telegra.ph/Prognoz-Dlya-Ukrainy-2023-09-04-6 https://telegra.ph/Soc%D1%96aln%D1%96-Viplati-08-29-2 https://telegra.ph/P%D1%96dvishchennya-Pens%D1%96j-V%D1%96jskovim-Pens%D1%96oneram-V-Ukrain%D1%96-2023-09-12-3 https://telegra.ph/Goroskop-Ukraini-Na-2023-R%D1%96k-08-31 https://telegra.ph/Astrologi-Pro-Vojnu-V-Ukraine-08-31 https://telegra.ph/Povyshenie-Zarplaty-Medikam-V-2023-Godu-V-Ukraine-09-19-53 https://telegra.ph/Tema-Pershogo-Uroku-2022-23-08-26 https://telegra.ph/Zatrimka-Dityachih-Viplat-2023-Ukraina-08-29 https://telegra.ph/P%D1%96dvishchennya-Pens%D1%96i-09-12-5 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
25 Eylül 2022, 18:18
Все мы ищем горячие новости, чтоб узнать о том, что происходит в нашей стране и в мире. Одни ищут информацию в интернете ресурсах, другие же привыкли смотреть ТВ и получают новости с основных СМИ. Но Каждый из нас хочет быть в курсе топовых событий, и по этому важно иметь достверную новость. Из свежих проверенных источников могу посоветовать интернете новостное СМИ - ukrainatoday.com.ua Стараюсь изучать последнюю информацию только отсюда. Вот последние актуальные источники на сегодня: https://telegra.ph/Kalendar-Uchitelya-Na-22-23-Navchalnij-R%D1%96k-08-28-4 https://telegra.ph/Voennaya-Pensiya-09-09-3 https://telegra.ph/Doplata-Za-Zvannya-Vchitel-Metodist-09-06 https://telegra.ph/Pershij-Urok-U-7-Klas%D1%96-2023-08-26-4 https://telegra.ph/23-Ce-Sk%D1%96lki-V%D1%96d-Zarplati-09-06 https://telegra.ph/Tarifnaya-Setka-2023-09-14-4 https://telegra.ph/CHto-Budet-S-Ukrainoj-Taro-09-03 https://telegra.ph/Zarplata-Vchitelya-V-Ukrain%D1%96-2023-09-11-12 https://telegra.ph/Prognozi-Na-2023-R%D1%96k-Dlya-Ukraini-09-05 https://telegra.ph/Zarplata-Medikam-2023-09-19-24 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
25 Eylül 2022, 01:33
Все мы ищем свежие новости, чтоб удостовериться о том, что творится в нашей Украине и в других государствах. Одни ищут события в интернете ресурсах, другие же привыкли смотреть ТВ и получают информацию с основных средств массовой информации. Но Каждый из нас хочет быть в курсе свежих событий, и по этому важно иметь полезную новость. Из свежих проверенных источников могу посоветовать интернете новостное СМИ - ukrainatoday.com.ua Стараюсь изучать последнюю информацию только отсюда. Вот последние топовые источники на сегодня: https://telegra.ph/SHCHo-CHekaye-Na-Ukrainu-V-2023-Peredbachennya-09-02 https://telegra.ph/Poroshenka-Prorokuvannya-YAsnovidc%D1%96v-09-05-2 https://telegra.ph/Den-Medprac%D1%96vnika-V-Ukrain%D1%96-2023-09-20-22 https://telegra.ph/Dnepropetrovsk-Municipalnaya-Karta-09-09 https://telegra.ph/V%D1%96jskov%D1%96-Pens%D1%96i-U-2023-Roc%D1%96-09-12-2 https://telegra.ph/Kadastrova-Karta-09-15 https://telegra.ph/Astrologi-Pro-V%D1%96jnu-V-Ukrain%D1%96-2023-09-01 https://telegra.ph/Pensiya-Voennosluzhashchih-09-09-2 https://telegra.ph/Scenar%D1%96j-Pershogo-Dzvonika-Dlya-Pershoklasnik%D1%96v-Nush-08-26 https://telegra.ph/Prognozi-Dlya-Ukraini-2023-09-05-2 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
24 Eylül 2022, 16:03
Все мы ищем горячие новости, чтоб узнать о том, что творится в нашей Украине и в мире. Одни ищут события в онлайн, другие же привыкли смотреть ТВ и получают новости с основных средств массовой информации. Но Каждый из нас хочет быть в курсе последних событий, и по этому важно иметь проверенную информацию. Из топовых проверенных источников могу посоветовать интернете сайт - ukrainatoday.com.ua Стараюсь читать свежую информацию только отсюда. Вот последние актуальные ссылки на сегодня: https://telegra.ph/Zarplata-Uchitelej-2023-09-16-2 https://telegra.ph/Vyplata-Voennym-Pensioneram-09-09-3 https://telegra.ph/Bezopasnye-Goroda-Ukrainy-Vo-Vremya-Vojny-2023-08-31-2 https://telegra.ph/Tarifna-S%D1%96tka-2023-Pedagog%D1%96v-09-07-2 https://telegra.ph/Zarplata-L%D1%96karya-V-Ukrain%D1%96-09-21-18 https://telegra.ph/Zarplata-Vikladacha-Vuzu-V-Ukrain%D1%96-2023-09-06 https://telegra.ph/Zarplata-Medikam-2023-Ukraina-09-19-5 https://telegra.ph/Indeksaciya-Voennyh-Pensij-V-Ukraine-V-2023-Godu-09-09-5 https://telegra.ph/Zarplata-Vchitelya-09-14 https://telegra.ph/Kalendar-Vchitelya-19-20-08-27-3 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
24 Eylül 2022, 03:34
Все мы ищем горячие новости, чтоб получить информацию о том, что творится в нашей Украине и в мире. Одни ищут новости в интернете ресурсах, другие же привыкли смотреть ТВ и получают событии с основных каналов. Но Каждый из нас хочет быть в курсе топовых событий, и по этому важно иметь проверенную информацию. Из топовых проверенных источников могу порекомендовать интернете СМИ - ukrainatoday.com.ua Стараюсь познавать гарячую информацию только отсюда. Вот последние топовые источники на сегодня: https://telegra.ph/Tema-Pervogo-Uroka-2023-08-26 https://telegra.ph/Ukrainc%D1%96-Sered-%D0%86nshih-YEvropejskih-Nac%D1%96j-08-26 https://telegra.ph/Pens%D1%96i-V%D1%96jskovim-Ukraina-2023-09-12 https://telegra.ph/Pershij-Urok-U-2023-08-26 https://telegra.ph/Peredbachennya-Ukraina-2023-09-10-4 https://telegra.ph/Kalendar-2022-23-08-27-2 https://telegra.ph/Pensii-Voennym-Pensioneram-Ukrainy-V-2023-Godu-Svezhie-Rezultaty-09-10-2 https://telegra.ph/Dobavyat-Li-Pensiyu-Invalidam-3-Gruppy-V-Ukraine-09-02-2 https://telegra.ph/Predskazanie-Dlya-Ukrainy-Na-Mart-2023-09-03-3 https://telegra.ph/Skolko-Poluchaet-Uchitel-V-Ukraine-09-14-2 Надеюсь Вам будем полезно. Будьте Сведомыми!
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam