reklam
01 Eylül 2022 Perşembe 03:43:00

​Kayabaş: “Gıda Fiyatları Talimatla Değil Üretimle Düşer!“

​Kayabaş: “Gıda Fiyatları Talimatla Değil Üretimle Düşer!“

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Abdulkadir Kayabaş, Antalya’da açlık ve yoksulluk sınırı ile bekâr bir çalışanın aylık maliyeti araştırması ve gündem konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Kayabaş, Ağustos 2022 Yoksulluk Sınırı, geçen aya göre 1.622,85 TL , geçen yılın aynı ayına göre ise tam 14.408,03 TL artışla 24.795,24 TL olarak gerçekleşmiştir diyerek; “Ülkeyi yönetenlerin önümüzdeki en büyük sıkıntı hayat pahalılığı demek yerine üretime dönük politikalara acilen yönelmeleri gerekmektedir. Gıda fiyatları talimatla değil üretimle düşer! “ dedi.

reklam

Gıda ürününe müdahalede trajikomik indirimler yapıldığını belirten Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Abdulkadir Kayabaş, Gıda fiyatlarında uzun süredir yaşanan önlenemez artış sonrası ne yapacağını bilemeyen hükümet; o ekonomik programdan bu ekonomik programa savrularak düzeltemediği belirterek; “Ekonomik göstergelerin istenildiği gibi olmadığını kabul etmek mecburiyetinde kalarak Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde bulunan market zincirindeki gıda fiyatlarına doğrudan müdahalede bulundu. Müdahalede bulundu dediğimize bakmayın; fiyatları indireceğiz bu işi bitireceğiz gibi büyük büyük lafların ardından sınırlı sayıdaki gıda ürününe trajikomik indirimler yapıldı. Örneğin; 4,70 TL fiyatla satılan bir paket 500 gr makarna 4,50 TL’ye indirildi. Yani yapılan inidirim 20 kuruşla sınırlı kaldı.  1 litrelik ambalajlarda satılan sıvı ay çiçek yağlarında yapılan indirim ise 3-4 TL aralığından yukarı çıkamadı. İndirim yapılacağı ilân edilen ürün gruplarındaki gıdaların pek çoğuna ise hâlâ ulaşılamıyor. TKK market zincirindeki rafların ilgili kısımları boş olarak beklemekte/ bekletilmektedir” diye konuştu.
Kayabaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu ay enflasyon sepetimizdeki gıda ürünlerinin fiyatlarının bir kısmını TKK marketlerinin indirimli ürünlerinden aldık ancak açlık sınırı geçtiğimiz aya göre yine arttı ve yine asgarî ücretin üzerinde seyrediyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl 249 milyon lira zarar ettirilen Tarım Kredi Kooperatifleri marketleri, bu yıl yapılan bu indirim algısı yönetiminden sonra sene sonunda bakalım kaç milyon lira zarar açıklayacak? Kooperatifler, kamu kurumu mahiyetinde oldukları için burada oluşturulan zarar 85 milyon vatan evladının boynuna yükleniyor. Ülkeyi yönetenlerin önümüzdeki en büyük sıkıntı hayat pahalılığı demek yerine üretime dönük politikalara acilen yönelmeleri gerekmektedir.”
 
PROVAKASYON UYARISI
Ekonomik görünümün bir türlü düzeltilememesi ve yakın gelecekte düzelme emareleri de göstermemesi hatta kış mevsiminin çok zor geçeceğinin beklenmesi üzerine peş peşe provakasyon uyarıları yapılmaya başlandığını açıklayan Kayabaş, Bu bağlamda Genel Başkanımız Sn. Temel Karamollaoğlu’nun “seçim sathı mahaline girdiğimiz bu günlerde toplumun muhafazakâr/ mütedeyyin kesimlerine hatta direkt olarak cami cemaatine fizikî müdahaleler yaşanabilir. Dikkatli olmamız gereken bir süreçte olduğumuzu ifade etmemiz gerekir.” sözleri önem arz etmektedir diye açıkladı. Kayabaş, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Hükümet değişikliğinin beklendiği önümüzdeki seçimlerde tırnak içerisinde ifade etmek gerekirse; iç ve dış mihrakların harekete geçirebileceği klikler eliyle toplumun çeşitli kesimleri üzerine provokasyon hamleleri yapılacak ve böylece toplumumuz enflasyondaki kötü gidişatı düşünecek fırsat bulamadan “istikrar sürsün” masallarıyla oy devşirme yoluna gidilebilecektir gibi gözüküyor. Bu bağlamda hemşehrilerimizi ve milletimizi uyanık olmaya ve akl-ı selimi elden bırakmamaya davet ediyoruz.”
 
GIDA ENFLASYONU UÇUŞTA!
Gıda enflasyonu uçuştu olduğunu konuşan Kayabaş, sözlerini şöyle noktaladı:
“2022 Ağustos ayında Antalya’da iki yetişkin ve birisi 15-19 diğeri 4-6 yaşlarında çocuktan meydana gelen 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi adına gerekli gıdalar için harcaması gereken miktar yetişkin erkek için 1.897,78 TL yetişkin kadın için 1.606,88 TL, 15-19 yaşındaki çocuk için 2.050,16 TL ve son olarak 4-6 yaş çocuk için 1.371,39 olarak gerçekleşirken, söz konusu ailenin Ağustos 2022 Açlık Sınırı; 6.926,22 TL olarak gerçekleşmiştir.  Antalya’mızda; gıda enflasyonunda önceki aya göre 453,32 TL, geçen yılın aynı ayına göre ise yıllık gıda enflasyonunda % 122,88 artış ölçümlenmiştir.
Aynı dönemde gıda için 6.926,22 TL, giyim için 1.518,08 TL, konut (kira, elektrik, su, yakıt vb) için 8.855,44 TL, ulaşım için 5.787,66 TL, eğitim için 664,16 TL, sağlık için 727,41 TL ve çeşitli mal ve hizmetler için ödenmesi gereken 316,27 TL ile birlikte 4 kişilik ailenin insanca yaşam şartlarını sağlayabilmesi adına ödemesi gereken miktar olan Ağustos 2022 Yoksulluk Sınırı, geçen aya göre 1.622,85 TL , geçen yılın aynı ayına göre ise tam 14.408,03 TL artışla 24.795,24 TL olarak gerçekleşmiştir.
Araştırmalarımıza göre gıda ve gıda dışı giderler baz alındığı zaman; Şehrimize çalışmak amacıyla gelen ve/ veya yalnız yaşayan bir Vatandaşımızın maliyetlerini ifade eden Ağustos 2022 döneminde bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise önceki aya göre 592,34 TL, geçen yılın aynı ayına göre de tam 5258,93 TL artışla 9050,26 TL olarak hesap edilmiştir.
Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı olarak Antalya kamuoyunun dikkatine sunarız.”
 
AYDIN ÇEVİK / ANTALYA


reklam
Yorum yap
Daha hiç yorum yapılmadı
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam