reklam
30 Haziran 2022 Perşembe 23:45:00

Miran: ‘Eşel mobil sistemine geçilmeli’

Miran: ‘Eşel mobil sistemine geçilmeli’

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Pandeminin olumsuz etkilerinin, Rusya-Ukrayna savaşı ile körüklendiğini ve dünyada enflasyonun artması ile emeğin alım gücünün düştüğünü belirtti. Miran, “Kamu görevlilerini, sabit gelirlileri enflasyona ezdirmemek için, Eşel Mobil Sistemi’ne geçilerek alım gücü kayıplarının önüne geçilebilir” dedi.

reklam

Miran, “Bütün dünya büyük bir kriz yaşıyor. Türkiye’nin kırılgan ekonomisi de bundan fazlasıyla nasibini alıyor. Mayıs ayı enflasyonuyla birlikte yıllık enflasyon yüzde 73,50 olarak açıklandı. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 35,64 ve kamu görevlisine ödenecek enflasyon farkı ise yüzde 26,18 olarak gerçekleşti. Maalesef bu enflasyonist ortamda altı ayda bir yapılan artışlar, üzerinden üç ay geçmeden eriyor. Bunu önlemenin formülünü biz önerdik. Kamu görevlilerini, sabit gelirlileri enflasyona ezdirmemek için, ‘Eşel Mobil Sistemi’ne ivedilikle geçilmelidir, dedik. Alım gücünü yükseltmek ve kamu görevlilerinin ücretlerinde reel bir artış sağlamak için Temmuz ayında maaşlara/ücretlere yansıtılacak olan enflasyon farkına ilaveten seyyanen zam yapılmalıdır. Türkiye, sabit gelirlilerin maaş/ücretlerini hak ettiği seviyeye yükseltecek, alım gücü kayıplarını telafi edecek güce sahiptir” diye konuştu.

‘3600 ek göstergede eksiklikler var’
Meclis’e sunulan ek gösterge düzenlemesinin 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin kazanımı olduğunu belirten Başkan Miran, “Ek gösterge konusunda olması gerekeni de olmaması gerekeni de açık açık izah ettik. Ek gösterge, yıllardır emek verdiğimiz mücadelenin meyvesidir. Düzenleme, Cumhurbaşkanımızın vaadinin ötesine geçerek 5,3 milyon insanı kapsaması itibarıyla kıymetlidir, ancak adil ve hakkaniyete uygun sonuç üretme noktasında ciddi soru işaretleri barındırmaktadır. Özellikle yönetici sınıfında yer alan il müdür yardımcısı, ilçe müdürü, şube müdürü, enstitü-yüksekokul-meslek yüksekokulu sekreteri ve şefler ile araştırmacı, kütüphaneci, sayman ve tekniker gibi kadroların 3600 ek göstergeden mahrum bırakıldığı görülmektedir. Bu eksiklik, teklifin Meclis görüşmeleri sırasında muhakkak giderilmelidir. Bunun yanında ek gösterge artışının kamu personelinin refahına olumlu bir katkı yapabilmesi, ek gösterge rakamı 3600’ün altında olan bütün kamu görevlilerinin tazminat yansıtma oranlarının artırılmasıyla mümkündür. Sahanın taleplerini görüyor, memnuniyeti artırmak, beklentileri karşılamak ve hakkaniyeti sağlamak için çalışıyoruz. Biz diyoruz ki, Meclis sürecinde düzenlemenin eksikleri giderilmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfı başta olmak üzere, bütün kamu görevlilerini kapsamalı, 3600’ün altında olanların, gösterge ve tazminat yansıtma oranı iyileştirilmeli, hiyerarşi ve çalışma barışı bozulmamalı, hizmet sınıfları itibarıyla yaşanabilecek olumsuzluklar giderilmelidir.”


reklam
Yorum yap
Daha hiç yorum yapılmadı
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam