reklam
22 Haziran 2022 Çarşamba 01:43:00

​Gazetecilere iftira ve şantaj yargıda

​Gazetecilere iftira ve şantaj yargıda

Antalya Gazeteciler Cemiyeti bir basın açıklaması yayımladı.

reklam

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu, “Son günlerde bir sosyal medya hesabı üzerinden, Antalya’nın önde gelen gazetecileri iftira ve açık şantaj kokan ifadelerle hedef alınmıştır” diyerek, sosyal medyadan yapılan saldırılara dönük hukuki adımları attığını açıkladı
 
AGC Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Gizlendiği kuytu köşeden dört bir yana kin ve nefret kusan ‘muhbir’ vatandaş, öyle anlaşılıyor ki ihbar, iftira ve karalamayı iş edinmiştir. Yapılan paylaşımların gazetecilik mesleğinin etik değerleriyle ve temel insan haklarıyla bağdaşan bir yönü yoktur. Gazeteciler, bildiğini, gördüğünü, düşündüğünü açıkça ifade edebilecek bilinç ve olgunlukta insanlardır. Bu yönüyle ele alındığında yaptığı paylaşımlarda kendisini açıkça ortaya koyamayan ‘muhbir’ vatandaşın gazetecilik mesleğiyle, camiamızla bir ilgisinin olduğunu da düşünmüyoruz.
 
Mesleğini icra ederken toplum yararını gözeten, kişilerin hak ve hukukunu savunan gazetecileri yakışıksız ifadelerle töhmet altında bırakmak kimsenin haddine değildir. Rumuz kullanarak ‘sıra gelecek’ diye şantaj yapmayı da ihmal etmeyen ‘muhbir’ vatandaşın çirkin iftiraları, gazetecileri lekelemeye yetmeyecektir. Antalya basınına ayar verme çabası ise beyhudedir. Kendisine toplumda saygın bir yer edinecek vasıfları olmayan, sosyal medyayı kirli emelleri için kullanan her kim olursa olsun adalet önünde bunun hesabını verecektir. Bilinsin ki bu paylaşımlardan medet uman, çıkar sağlayan, tetikçi tutan birileri varsa, onlar da ‘muhbir’ vatandaşla birlikte saplandıkları ahlaksızlık çukurundan çıkamayacaktır.  Antalya Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilik mesleğine ve üyelerine yönelik bu çirkin saldırıya karşı hukuki işlemleri başlatmıştır. Üyelerimize ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.”


reklam
Yorum yap
Daha hiç yorum yapılmadı
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam