reklam
09 Haziran 2020 Salı 12:42:00

Kepezaltı-Santral’in sembol ‘Saat Kulesi’ DokumaPark’a taşındı

Kepezaltı-Santral’in sembol ‘Saat Kulesi’ DokumaPark’a taşındı

Kepez Belediyesi, 2006 yılında Kepezaltı-Santral Mahallesi’ne konuşlandırılan ve bugün kentsel dönüşüm alanında kalan ‘Saat Kulesi’ni, DokumaPark’a nakletti. Taşınma aşaması titizlikle gerçekleştirilen Saat Kulesi, DokumaPark alanındaki Modern Sanat Galerisi önüne yerleştirildi.

reklam
İlçenin tüm hatıralarına sahip çıkan Kepez Belediyesi, 2006 yılında dönemin belediye idaresi tarafından Kepezaltı-Santral Mahallesi’ne konuşlandıran ‘Saat Kulesi’ne sahip çıktı. Bölgenin bir sembolü haline gelen ‘Saat Kulesi’, Kepezaltı-Santral  Mahallesi’nde gerçekleştirilen tarihi kentsel dönüşümün ortasında kalmıştı.  İlçenin anılarına değer veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Kepezaltı’ndaki tarihi kentsel dönüşümün ortasında kalan saat kulesini, anılarına sahip çıkılan ve halkın kullanımına kazandırılan DokumaPark’a taşınmasını istedi. Başkan Tütüncü’nün talimatı üzerine saat kulesi, vinç yardımıyla tıra yüklendi ve DokumaPark alanına nakledildi. Ateş tuğlasından yapılan, yüksekliği 5,5 metre, eni 1,5x1,5 metre olan saat kulesi, DokumaPark alanındaki Dokuma Modern Sanatlar Galerisi’nin önüne yerleştirildi.

Hatıraları taşıyan her obje kentin tarihi açısından önemli

Saat Kulesi’nin nakledilme çalışmalarını yakından takip eden ve duygu düşüncelerini dile getiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Küçük olsun, büyük olsun. Üzerinde mutlaka bir hatıra taşıyan, barındıran her obje bu kentin tarihi açısından çok önemli.” dedi.  Kentin hatıralarına sahip çıktıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Bu saat kulesi 2006 yılında belediyemiz tarafından Kepezaltı -Santral Mahallesi’ne kurulan bir saat kulesi… Kentsel dönüşüm öncesi mahallenin ortasında meydan da bulunan bir saatti. Ateş tuğlası ile yapılmış. O dönemin bir hatırası… Kepezaltı’nın o dönemini sembolize ediyor. Kentsel dönüşüm alanı içinde kalmıştı. Biz bunu olduğu gibi, o haliyle o günlerin hatırasını yaşatsın diye DokumaPark’ın içerisine naklediyoruz. “diye konuştu.

Saat Kulesi şehrin nereden nereye geldiğini anlatıyor

Saat kulesinin şehrin nereden nereye geldiğini anlatan, gösteren bir unsur olacağını da vurgulayan Başkan Tütüncü, “Kepezaltı’nın bir gecekondu mahallesi olduğu zamanlardaki hatıralarına kıymet veriyoruz. Bunun üzerine sinmiş hatıralara kıymet veriyoruz.  Gönlümüz bunun yıkılmasına, yok olup gitmesine izin vermedi. Ve bunu güzel bir şekilde DokumaPark’a naklettik, hayırlı olsun. “ dedi.
Kepez Belediyesi, taşınma aşamasını büyük bir titizlikle yürüttüğü Saat Kulesi’nin hatıralarına o dönemin fotoğraflarıyla ışık tutacak. 
reklam
Yorum yap
Daha hiç yorum yapılmadı
reklam
reklam

Namaz Vakitleri
reklam